Fren Tamiri

Tır ve Kamyon Fren Tamiri

Fren sistemi, güvenli bir sürüş için araçta bulunan önemli donanımlardan biridir. Aracın hızını azaltan ve gerektiğinde durmasını sağlayan sürüş kontrol sistemine fren sistemi denilmektedir. Bu nedenle bir taşıtın fren sisteminden, çok yüksek güvenilirlik ve dayanıklılık beklenmektedir. Taşıt, hızlı ve güvenli bir biçimde her türlü iklim ve yol şartlarında durabilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Kamyonlarda fren ayarının belirli aralıklarda yapılması için trafik ve sürücü güvenliği için önemlidir. Ancak öncesinde fren ayarının gerekli olduğunu gösteren bir dizi işaretten bahsedeceğiz:

Fren balataları, yıprandığında cızırtılı bir ses ortaya çıkmaktadır. Bu küçük gösterge, fren balatasının gerçekten tehlikeli bir seviyeye kadar aşınmasından önce sürücünün problemi anlamasını sağlar. Fren pedalına her bastığınızda bu sesi duymaya başlıyorsanız fren ayarının yapılması gerektiğini anlayabilirsiniz. Fren balatalarınızı değiştirmezseniz, fren kullanılmasa bile gürültü ortaya çıkabilir.

Fren hidroliği, pedala uygulanan kuvveti basınca dönüştürmektedir. Düşük bir fren hidroliği seviyesi, bir sızıntı olduğu veya frenlerinizin aşınmış olduğu anlamına gelebilir, bu da aracınızın fren bakımının yapılmasının gerekli olduğunu gösterir. Fren hidroliği doğru seviyede olsa bile, genellikle her iki yılda bir değiştirilmelidir. Sıvı değiştirilmezse, fren sisteminde pas veya korozyona neden olabilir.

Frenlerinizde bir şeylerin ters gittiğini gösteren çok fazla işaret vardır. Aracın direksiyonu, fren yaparken titriyorsa veya araç normalin üzerinde bir sürede durabiliyorsa fren ayarlarında bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz.

Kamyon Fren Ayarı

Fren sistemi, ayrı ayrı tamir edilebilen birkaç farklı parçadan oluşur. Bu nedenle gerekli ayarlamayı yapmak için öncelikle frenin durumuna bakılmalı ve ayar gerektiren parçaların hangileri olduğu gözlemlenmelidir. Eğer fren sistemi tamamen hasar görmüşse tamir edilmesi mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda fren sistemi değiştirilmelidir. Diğer yandan fren hidroliği seviyesinde bir azalma varsa fren hidroliği tamamlanarak kolaylıkla çözümlenebilmekte ve fren ayarı yapılmaktadır.

Servis Hizmetleri

1-Aracınız için gerekli olan periyodik fren bakımı
2-Fren balatalarının yenilenmesi
3-Fren sisteminde deformasyona uğramış ve ömrünü tamamlamış ekipmanların    yenilenmesi
4-Fren sisteminde oluşan teknik arızaların tespiti ve onarımı
5-Arac için uygun olan orijinal ürünlerin en iyi maliyetler ile montajının yapılması

Servisimizde yapılan fren bakımları müşterilerimizin araçlarını trafikteki sorumluluk prensibine uygun olarak TÜVTÜRK’ün muayene istasyonlarından sorunsuz olarak geçebilecek şekilde test sonuçları alınarak tamamlanmaktadır.
Fren bakımı yapılan araçların fren bakım ve onarımında kullanılan tüm yedek parçalar ve işçilikler garantili olarak değerli müşterilerimizin hizmetine sunulmaktadır.
Fren bakımı yapılan araçlar, araç sahiplerine elektronik ortamda ve yol testleri tamamlandıktan sonra garantili olarak test sonuç belgeleri ile birlikte teslim edilmektedir.

  • Fren Testi,
  • ABS Sistem Testi,
  • Disk Tornalama,
  • Balata Değişimi,
  • Kampana Değişimi hizmetleri verilmektedir.
Call Now ButtonHemen Ara 05056050779
× Acil Servis